Rekuperacja i oszczędzanie na ogrzewaniu – jak to działa?

Koszty ogrzewania dają się we znaki. Szczelne okna i coraz grubsza warstwa ocieplenia – nie dziwi fakt, że tak obecnie buduje się domy. A tymczasem warto wiedzieć, że nie tędy droga. Im bardziej szczelny dom, tym lepiej musi być wentylowany. Jak wentylować dom bez utraty ciepła? Tu z pomocą nadchodzi rekuperacja czyli wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. Niższe rachunki za ogrzewanie to tylko jedna z zalet.

Rosną ceny gazu, węgla i prądu. Niezależnie zatem od metody, jaką ogrzewamy dom, w tym roku ma być wyjątkowo drogo. Rachunki można obniżać na kilka sposobów: przykręcać grzejniki, uszczelniać okna, budować dobrze ocieplone domy. W tym uszczelnianiu domu nie można jednak zapominać o wentylacji. Brak bieżącego dopływu świeżego powietrza to bowiem szereg skutków ubocznych: bóle głowy, bezsenność, gorsze samopoczucie, nierzadko również wilgoć, a co za tym idzie; grzyb i pleśń.

Rekuperacja – jak obniża koszty ogrzewania?

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja tylko z dodatkową funkcją odzyskiwania ciepła. Sama wentylacja dba o regularną wymianę powietrza. Jej zadaniem jest zatem odprowadzać „zużyte” przez nas powietrze, nasycone dwutlenkiem węgla a w zamian dostarczyć świeże, bogate w tlen. To właśnie dlatego dobrze wykonany system wentylacji zapewnia nam doskonałe samopoczucie. Z kolei źle wykonana wentylacja nie spełni swojego zadania dlatego mieszkańcy domu czy też mieszkania będą narzekać na brak koncentracji, bóle głowy, kiepski sen. Z czasem może pojawić się również grzyb, który, o zgrozo, zaczniemy wdychać. Jednym słowem konsekwencje mogą być naprawdę opłakane.

Rekuperacja działa bardzo podobnie z tym, że świeże powietrze, doprowadzane z zewnątrz, jest ogrzewane ciepłym powietrzem, które z kolei jest usuwane na zewnątrz. Takie odzyskiwanie ciepła pozwala zatem nie tylko wprowadzać do wnętrza domu świeże powietrze, bogate w tlen. Pozwala jednocześnie wprowadzać już ogrzane powietrze co zapobiega spadkom temperatury w domu, a to z kolei znajduje odzwierciedlenie w niższych rachunkach za ogrzewanie.

Efektywność i oszczędności

Warto zaznaczyć, że rekuperacja jest szczególnie efektywna w klimatach, gdzie zima bywa mroźna i wymaga intensywnego ogrzewania pomieszczeń. Dlaczego zatem rekuperacja obniża koszty ogrzewania?

Montaż rekuperacji – dlaczego to takie ważne?

Aby rekuperacja spełniała swoje zadanie w 100%, niesłychanie ważny jest jej montaż. Ten powinien poprzedzić dokładnie sporządzony projekt, który uwzględni nie tylko powierzchnię domu oraz poszczególnych pomieszczeń ale również m.in. ilość mieszkańców oraz ilość zużywanego przez nich powietrza. Do wykonania planu niezbędne są zatem skomplikowane wyliczenia a przewody instalacji powinny być poprowadzone w taki sposób, aby zapewniały dotarcie do każdego pomieszczenia wystarczającej ilości świeżego powietrza.

Decydując się zatem na montaż rekuperacji warto korzystać z profesjonalnych firm posiadających wszystkie niezbędne uprawienia. To bowiem jest gwarancją, że otrzymamy instalację uszytą na miarę naszych potrzeb. Instalację, która zadba skutecznie o nasz komfort życia, rachunki za ogrzewanie i przede wszystkim zdrowie.

Montaż rekuperacji – kiedy jest najlepszy moment?

Tak jak w przypadku wszystkich prac, które wymagają kucia i wiercenia– jak najszybciej. Trzeba bowiem zrobić miejsce w ścianach lub stropach na przewody wentylacyjne. Sam rekuperator, czyli serce rekuperacji, w którym zachodzi proces odzyskiwania ciepła, najczęściej jest umieszczany w wydzielonym pomieszczeniu gospodarczym.

Mimo, że rekuperacji na co dzień nie widać ani też nie słychać, to jest to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć budując swój dom. To bowiem bardzo odczuwalny komfort i realna oszczędność kosztów ogrzewania przez kolejne, długie lata. A teraz nam wszystkim o to właśnie chodzi.