Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Myśląc o montażu klimatyzacji, wcześniej czy później, pojawi się pytanie o koszt. A konkretnie o to, ile prądu potrzebuje klimatyzacja? Tymczasem koszty poboru prądu są o wiele niższe, niż naszym Klientom może się wydawać.

Zacznijmy od tego, że współczesne klimatyzatory to bardzo nowoczesne urządzenia i działają jako pompy ciepła. Potrzebują więc energię tyko do transportu ciepła (chłodu) a nie wytwarzają go. Co za tym idzie, pobór prądu niezbędny do pracy, jest naprawdę nieduży. Konkretne wartości producent zawsze podaje w specyfikacji technicznej swojego urządzenia, dlatego my dziś podamy orientacyjne wartości.

Jak dobrać klimatyzację do danego pomieszczenia?

Przede wszystkim klimatyzator należy dobrać do przestrzeni w której będzie chłodził (lub podgrzewał) powietrze. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór miejsca oraz prawidłowy montaż. Aby dobrać wydajność klimatyzatora do pomieszczenia, musimy zwrócić uwagę na moc maksymalną urządzenia, kubaturę pomieszczenia, jego funkcję, ilość przebywających osób, przeszklenia względem kierunków geograficznych. Podstawowa zasada jest taka, że na każde 10m2 należy uwzględniać 1kW mocy potrzebnej do pracy urządzenia. Czyli np. w pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 należałoby zainstalować klimatyzator o mocy ok. 2,5 kW. Ostateczny dobór urządzenia musi uwzględniać pozostałe czynniki.

Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku należą już do najwyższej klasy energetycznej A. Gwarantuje to pobór prądu średnio trzy raz niższy niż moc chłodnicza i grzewcza klimatyzatora, Dla przykładowego urządzenia o mocy 2,5 kW możemy się zatem nastawić na 0,7 kWh poboru prądu. W przypadku mocniejszego urządzenia typu 3,5 kW zużycie będzie na poziomie 1,24 kWh. Biorąc pod uwagę koszt prądu (1 kWh to 0,60 zł) z łatwością można sobie oszacować koszt zużycia energii przez wybrany klimatyzator.

Zakładamy, że prawidłowo dobrany klimatyzator będzie pracował przez ok. 8 godzin na dobę na poziomie 20-30% swojej maksymalnej mocy. Skąd takie założenie? Klimatyzator w trybie automatycznym najpierw szybko dostarczy potrzebną temteraturę. Po jej osiągnięciu będzie pracował na minimalnych obrotach potrzebnych tylko do podtrzymania zadanej temperatury.

Nie taki diabeł straszny

Jak zatem widać, klimatyzacja w domu, czy też biurze, nie będzie przyczyną drastycznego skoku zużycia prądu, a co za tym idzie, miesięcznych kosztów. Wręcz przeciwnie – pobór prądu pozostanie na ledwo odczuwalnym poziomie przez Twoją kieszeń. Za to jakość życia oraz komfort otoczenia będzie nieporównywalnie większy.

Jeżeli zechcesz zamontować klimatyzację, skontaktuj się z nami. Spotkamy się w celu wizji lokalnej, a następnie dokonamy wyceny. W jazie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Klimatyzator przenośny ile pobiera prądu?

Klimatyzatory przenośne są popularne ze względu na swoją mobilność i prostotę instalacji. Mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach, co sprawia, że są atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób wynajmujących mieszkania lub domy. Jednak podczas korzystania z klimatyzatora przenośnego warto mieć na uwadze, że są one znane z wyższego zużycia prądu w porównaniu do innych systemów klimatyzacji, takich jak klimatyzatory ścienne czy centralne.

Ile prądu pobiera klimatyzator przenośny? Zużycie energii zależy od kilku czynników, takich jak moc urządzenia, efektywność energetyczna, temperatura zewnętrzna oraz rozmiar i izolacja pomieszczenia. Standardowy klimatyzator przenośny o mocy 8000 BTU (british thermal units) zużywa zazwyczaj od 900 do 1400 watów na godzinę. To oznacza, że jeśli pracuje przez osiem godzin dziennie, jego zużycie prądu wynosi od 7,2 do 11,2 kWh dziennie.