Rekuperacja – najważniejsze informacje

Rekuperacja to nic innego, jak wentylacja z odzyskiem ciepła. Jej działanie ma na celu dostarczanie świeżego powietrza jednocześnie zapobiegając spadkom temperatury w domu. Dzięki rekuperacji budynek „oddycha” nie narażając go na wychłodzenie. Jak działa rekuperacja? Co warto wiedzieć na temat tego systemu?

Wentylacja domu jest niezbędna a mimo to większość z nas o tym zapomina bądź odkłada ten temat na później. Wprawdzie każdy budynek posiada wentylację grawitacyjną, ale przy zbyt dużym ociepleniu i zbyt szczelnych oknach nie zdaje ona egzaminu. Brak dodatkowych nawiewników sprawia, że wentylacja grawitacyjna nie jest już w stanie zapewnić właściwej cyrkulacji powietrza. W odpowiedzi na to już nieco przestarzałe rozwiązanie, powstała rekuperacja.

Czysto i zdrowo czyli jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to system wentylacji, który zapewnia wymianę powietrza w domu. A konkretnie to usuwa „zużyte”, zawierające dwutlenek węgla, wirusy, kurz i roztocza aby dostarczyć nam świeże powietrze. Tu kluczowy jest rekuperator. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza trafiającego do nas z zewnątrz. Za pomocą specjalnych filtrów eliminuje pyłki, zanieczyszczenia oraz owady. Ale, co więcej, rekuperator zajmuje się również odzyskiwaniem temperatury z powietrza, które jest usuwane na zewnątrz. Dzięki temu otrzymujemy nie tylko czyste i świeże powietrze, którym oddychamy, ale również podgrzane. Efekt? Oszczędność na ogrzewaniu domu nawet do 50%.

Co to jest rekuperator?

Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów (wywiewny i nawiewny) oraz wymiennika ciepła. W tym ostatnim zachodzi proces ogrzewania świeżego powietrza z zewnątrz za pomocą ciepłego powietrza, którego chcemy się pozbyć. Każdy rekuperator posiada również filtry dbające o czystość powietrza, którym następnie będą oddychać wszyscy domownicy. To zatem doskonałe rozwiązanie również dla alergików oraz osób mających problemy z układem oddychania. Najlepsze rekuperatory na rynku potrafią odzyskać nawet 90% ciepła z powietrza, które usuwamy na zewnątrz. A to pieniądze, których nie wydamy na ogrzewanie. Jest zatem o co powalczyć.

Jak zbudowany jest system rekuperacji ?

To przede wszystkim system przewodów doprowadzających nawiewane i wywiewane powietrze do wszystkich pomieszczeń. Mają one średnicę kilkunastu centymetrów dlatego ważne jest, aby ukryć je w suficie, ścianie, podłodze. Montaż rekuperacji warto zatem planować na etapie budowy domu lub przy okazji generalnego remontu.

Wybierając rekuperator warto zwrócić uwagę na jego parametry ponieważ to od nich będzie zależała efektywność rekuperacji oraz wysokość oszczędności, jakie poczynimy na ogrzewaniu domu. Ważną informacją jest zatem sprawność odzysku ciepła. W naszej ofercie posiadamy centrale rekuperacyjne z wymiennikami przeciwprądowymi, obrotowymi oraz  rekuperatory decentralne (rozwiązanie przeznaczone do zamieszkałych mieszkań, domów jak również do zastosowania w mieszkaniach, domach, gdzie nie mamy możliwości rozprowadzenia infrastruktury kanałowej). Nie bez znaczenia pozostaje również klasa energetyczna, która decyduje o ilości pobieranego prądu przez rekuperator.

Rekuperacja, wbrew pozorom, nie jest efektem najnowszych technologii. Jej prosta budowa sprawia, że nie należy się obawiać poważnych i kosztowych usterek. Za to jej obecność gwarantuje świeże powietrze, zdrowie domowników, brak obecności grzyba, wilgoci oraz pleśni i zwrot poniesionych kosztów w postaci oszczędności za ogrzewanie domu.

Jeżeli interesuje Cię montaż rekuperacji lub masz pytania związane z jej działaniem, skontaktuj się z nami. Posiadamy wieloletnie doświadczenie na rynku, oferujemy urządzenia najnowszej generacji.