Klimatyzacja w domu zimą – dlaczego warto jej używać?

Latem bywa naszym sprzymierzeńcem. Jednak zimą również warto z niej korzystać. Klimatyzacja w domu nie tylko bowiem chłodzi ale również grzeje. Mimo, że jest urządzeniem elektrycznym, ogrzewanie klimatyzacją nie musi generować zbyt wysokich kosztów. Co więcej, oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń i usuwa nadmiar wilgoci.  

Coraz nowsze urządzenia i coraz lepszy dostęp do klimatyzacji mocno przyczyniły się do wzrostu jej popularności w Polsce. Dziś klimatyzacja w domu czy też klimatyzacja w mieszkaniu nikogo już nie dziwi. Najchętniej korzystamy z niej latem chociaż jesienią czy też zimą klimatyzacja może pełnić rolę pompy ciepła typu „powietrze-powietrze”, która nas ogrzeje.

Klimatyzacja w domu zimą – ile zużywa energii?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest klimatyzacja typu split. Składa się ona z klimatyzatora (jednostki wewnętrznej) oraz jednostki zewnętrznej. To względnie prosty i wydajny system. Aby klimatyzacja w domu zimą podnosiła temperaturę powietrza, wystarczy przełączyć ją w odpowiedni tryb. Wbrew pozorom korzystanie z klimatyzacji wcale nie musi się wiązać z wysokim rachunkiem za prąd. Owszem, im surowsza panuje zima, tym więcej prądu zużywa klimatyzacja. Jest to spowodowane faktem, że musi ona zużyć znacznie więcej energii (Pompa ciepła wykorzystuje powietrze z zewnątrz (dolne źródło), które dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu wytwarza ciepło użytkowe wewnątrz) na ogrzanie mroźnego powietrza zanim dostarczy je domownikom. Dobra wiadomość jest taka, że mamy w Polsce umiarkowany klimat: zimy są dość łagodne a latem nie doświadczamy żaru tropików. Nie warto zatem odkładać decyzji o montażu klimatyzacji tylko i wyłącznie ze względu na obawy o rachunki za energię elektryczną. Zresztą łatwo można oszacować koszty. Wystarczy wiedzieć jaką powierzchnię chcemy ogrzać. Zgodnie z zasadą 1 kW chłodzi/ogrzewa 10m2.

Klimatyzacja w domu zimą – jakie urządzenie wybrać?

Aby klimatyzacja w domu zimą skutecznie wywiązywała się ze swojej roli, warto kupić jak najlepsze urządzenie. Wybierając klimatyzator na cały rok warto zwrócić uwagę na zakres temperatur (na zewnątrz i wewnątrz) w których dany model pracuje. Na uwagę zasługują również modele z inwerterem. Jego obecność wpływa na większą wydajność klimatyzatora zimą.

Z pewnością niejeden potencjalny użytkownik zastanawia się jaka jest max. ujemna temperatura, przy których klimatyzacja jest w stanie ogrzewać powietrze w domu? Otóż taką granicą jest -15 stopni Celsjusza. W chłodniejsze dni agregat, w wielu urządzeniach dostępnych na rynku, przestaje działać. W takiej sytuacji warto posiadać w domu inne źródło ogrzewania. Co nie zmienia faktu, że tak niskie temperatury w Polsce są ostatnimi laty niezwykłą rzadkością.

Klimatyzacja w domu to brak wilgoci

Niekwestionowaną zaletą klimatyzacji w domu, niezależnie od pory roku, jest skuteczna eliminacja wilgoci czyli ilości pary wodnej w powietrzu.  Człowiek najlepiej funkcjonuje oddychając powietrzem o zawartości 40-60% wilgoci. Tymczasem zimą, kiedy szczelnie zamknięte okna oraz ocieplony dom ograniczają cyrkulację powietrza, poziom wilgoci bywa znacznie przekroczony. Efektem jest nie tylko postępujący proces niszczenia poszczególnych elementów (drewniane podłogi, drzwi, książki, meble) ale przede wszystkim gorsze samopoczucie domowników (alergie, bóle głowy, gorszy sen, grzyb na ścianach). Klimatyzacja w domu zimą to zatem inwestycja nie tylko w dom, ale również w nasze zdrowie.

Jeżeli interesuje Cię montaż klimatyzacji, chcesz dokonać wyceny lub masz pytania dotyczące wykonania planu instalacji, skontaktuj się z nami.