Projekt wentylacji i projekt klimatyzacji – zasady

Aby zbudować dom, potrzebny jest projekt. Z wentylacją i klimatyzacją sprawy mają się podobnie. O ile zasada ich działania nie jest już dla nikogo tajemnicą, o tyle waga dobrego projektu nadal schodzi na dalszy plan. Tymczasem źle wykonany projekt ma sporo przykrych konsekwencji. Jakich konkretnie? Dlaczego dobry plan klimatyzacji i wentylacji to absolutna podstawa?

Obecność wentylacji czy też klimatyzacji jest już w Polsce niemal standardem. Rośnie bowiem świadomość na temat dobrego samopoczucia, z jakim nierozerwalnie wiąże się wysoka jakość powietrza, którym oddychamy w domu. Zanim jednak zaczniemy korzystać z powyższych rozwiązań, bardzo istotnym jest dokładnie przemyślany projekt. Dlaczego?

Projekt wentylacji – co warto wiedzieć?

Wentylacja w domu to podstawa. Jej obecność zapewnianie bowiem właściwą wymianę powietrza. A konkretnie to doprowadza świeże powietrze pozwalając usuwać z pomieszczeń to „zużyte”. Brzmi banalnie ale wbrew pozorom wentylacja musi być projektowana na miarę konkretnych potrzeb. Jej projekt musi zatem uwzględniać kształt budynku, powierzchnię, przeznaczenie a nawet ilość osób, jakie z danego budynku będą korzystać. Zatem już na początkowym etapie należy dokonać analizy uwzględniającej napływ zanieczyszczeń oraz dostosować wydajność wentylacji do ilości oraz intensywności pracy urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu. Co więcej, wentylacja nie może również doprowadzać do zbyt dużej utraty ciepła co w chłodniejsze dni odbije się na kosztach ogrzewania domu.

Nie bez znaczenia pozostaje również dobór całego systemu oraz urządzeń wentylacyjnych. Jest to pole do manewru dla nieuczciwych firm, które komfort klienta spychają na dalszy plan dobierając produkty o jak najwyższej cenie. Dobrze wykonany projekt wentylacji musi również zawierać m.in. wyliczoną minimalną ilość powietrza, jaka musi być doprowadzona do wszystkich pomieszczeń, ilość wywiewanego powietrza a także przeliczona musi być maksymalna wilgotność oraz obliczenia akustyczne.

Projekt klimatyzacji – co musi zawierać?

Klimatyzacja projektowana jest według potrzeb użytkownika oraz warunków panujących w pomieszczeniu czy też budynku, w którym ma zostać zainstalowana. Nie ma tu zatem miejsca na jeden uniwersalny projekt. Montaż klimatyzacji w domu wymaga audytu, który odpowie na takie pytania jaka jest powierzchnia lokalu, wysokość pomieszczeń, ilość osób korzystających z pomieszczenia w danym budynku a nawet umeblowanie. To wszystko zadecyduje bowiem o rodzaju klimatyzacji oraz mocy chłodniczej jaką powinna zapewnić. Regułą staje się również fakt, że chcąc zamontować klimatyzację należy mieć pozwolenie wydane przez administrację danego budynku.

Źle dobrana klimatyzacja nie spełni naszych oczekiwań, a co za tym idzie, nie zapewni komfortu z jakim powinno się wiązać posiadanie klimatyzacji w domu czy też w biurze. Ważny jest również swobodny dostęp do wszystkich najważniejszych podzespołów na wypadek awarii bądź też wygodnego przeprowadzenia przeglądu.

Obecnie na rynku jest sporo firm, które oferują montaż klimatyzacji i montaż wentylacji. Warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również patrzeć na wykonawców przez pryzmat ilości realizacji oraz opinii klientów pozostawionych na ich temat w sieci. To bowiem wiedza i doświadczenie przełożą się mniej, czy bardziej udany plan każdego ze wspomnianych rozwiązań. Błędy popełnione już na samym początku, odbiją się echem nawet po jakimś czasie korzystania z domowej wentylacji czy też klimatyzacji.

Jeżeli interesuje Cię montaż klimatyzacji lub wentylacji, skontaktuj się z nami. Posiadamy wiedzę i bogate doświadczenie które sprawi, że żadne z Twoich pytań nie pozostanie bez odpowiedzi.