Przewymiarowanie klimatyzacji – jakie są konsekwencje?

Mawiamy, że od przybytku głowa nie boli. W efekcie tego nierzadko sięgamy po mocniejsze i bardziej wydajne rozwiązania, które jednocześnie generują wyższe koszty i są przeskalowane względem naszych potrzeb. Klimatyzacja jest tego najlepszym przykładem. Zbyt słaba nie spełni naszych oczekiwań. Z kolei zbyt mocna to potencjał, którego nie wykorzystamy, a za który przyjdzie nam słono zapłacić. Jak zatem dobrać klimatyzację aby później nie żałować?

O tym, że „więcej” nie zawsze znaczy „lepiej” z pewnością przekonał się niejeden posiadacz samochodu. Teoretycznie im większa moc, tym większa radość z jazdy. W praktyce szybko się okazuje, że taki samochód to również więcej zużytego paliwa, wyższe koszty przeglądu, a na koniec dnia z maksymalnej mocy i tak korzystamy sporadycznie.

Z klimatyzacją bywa podobnie. Sporo osób decyduje się na montaż o wiele bardziej wydajnej instalacji, niż w rzeczywistości jest to konieczne. Powód takiej decyzji jest dość prozaiczny: lepiej mieć zapas niż potem narzekać, że klimatyzacja nie gwarantuje wystarczającej ilości komfortu. Ale każdy kij ma dwa końce. Większa wydajność to bowiem większa moc, a co za tym idzie, głośniejsza praca oraz wyższe rachunki za prąd. Może się zatem okazać, że klimatyzacja o zbyt dużej mocy będzie spełniać nasze oczekiwania w tym samym stopniu, w jakim czyniłaby to nieco słabsza, a miesięczne rachunki za prąd będą jednak znacznie wyższe.

Montaż klimatyzacji powinien zatem poprzedzić wnikliwy audyt. Profesjonalna firma montująca klimatyzację zbiera w tym celu informacje niezbędne do wykonania projektu instalacji. Na jego finalny kształt wpłynie m.in. powierzchnia pomieszczenia, w którym znajdzie się klimatyzacja, ilość osób, jaka będzie w nim przebywać, przeznaczenie pomieszczenia (biurowe czy mieszkalne) oraz nasłonecznienie. Dzięki temu będzie można dokonać niezbędnych obliczeń mających na celu stworzenie rozwiązania, które będzie uszyte na miarę konkretnych potrzeb. Przy montażu klimatyzacji nic nie może być bowiem dziełem przypadku.

Przewymiarowanie klimatyzacji – jak wykonać obliczenia?

Aby z grubsza odpowiedzieć sobie na pytanie jaka moc klimatyzacji będzie najbardziej optymalna, należy przyjąć 1kW mocy chłodniczej na każde 10m2 pomieszczenia. Jeżeli zatem ktoś planuje chłodzić pomieszczenie o powierzchni 20 m2 powinien decydować się na klimatyzator o mocy 2,5 kW. Ale tak jak wspominamy powyżej: na finalny projekt i dobór właściwego rozwiązania wpływ ma o wiele więcej czynników, które należy brać pod uwagę. Na samej mocy problem się zatem nie kończy.

Dokonać powyższych obliczeń zdecydowanie warto ponieważ zbyt mocna jednostka będzie oznaczać przechładzanie pomieszczenia. Większa jednostka to również większy przepływ powietrza. Ponadto źle dobrana moc będzie skutkować szybszym zużywaniem się poszczególnych podzespołów klimatyzatora, co będzie się wiązać z kolejnymi kosztami. A te, obok wyższych rachunków za prąd, mogą być mocno odczuwalne przez naszą kieszeń.

Aby zatem uniknąć kłopotliwych wydatków, warto powierzyć montaż klimatyzacji profesjonalnej firmie z cennym doświadczeniem. Dobrze dobrana moc klimatyzacji to komfort ( cichsza praca) niższe koszty zakupu, niższe koszty utrzymania oraz brak nieprzewidzianych kosztów związanych z usterkami, jakie nękają przewymiarowaną klimatyzację.

Jeżeli zatem chcesz mieć klimatyzację w domu czy też w biurze, skontaktuj się z nami. Wykonamy rzetelny audyt a następnie dokładny projekt. A wszystko po to, aby wybrać dla Ciebie jak najbardziej optymalne rozwiązanie bez zbędnych, dodatkowych kosztów, jakie generuje przewymiarowana klimatyzacja.