Rekuperacja – jak wymiana powietrza w domu wpływa na nasze zdrowie?

Jakim powietrzem oddychasz w swoim domu? Z pozoru proste pytanie na które wcale nie ma prostej odpowiedzi. Bo w domu nierzadko oddychamy powietrzem dość słabej jakości. Dlatego budując dom warto się upewnić, że będzie w nim zachodzić regularna wymiana powietrza. Do tego służy rekuperacja. Ale nie tylko. Jakie to ma skutki dla naszego zdrowia? Czy wymiana powietrza może również wpływać na stan techniczny domu?

Eksplozja na rynku nieruchomości skutecznie przyspieszyła niejedną decyzję odnośnie zakupu bądź też budowy własnych czterech ścian. Budowa domu to jednak spore wyzwanie. Już na starcie trzeba bowiem zadbać o wiele istotnych aspektów, które będą rzutować na komfort naszego mieszkania lub też jego brak. A jednym z nich jest właśnie rekuperacja.

Wymiana powietrza w domu – dlaczego to takie ważne?

W codziennym pędzie raczej nie zaprzątamy sobie tym głowy. Tymczasem warto wiedzieć w jak dużym stopniu  świeże powietrze wpływa na pracę naszego mózgu, koncentrację, dobry nastrój a także sen. Mogłoby się wydawać, że gdzie jak gdzie ale w domu mamy w miarę czyste powietrze. Nic bardziej mylnego. Powietrze w domu również się „zużywa”. Na stopień jego zanieczyszczenia wpływa wydychana przez domowników para i dwutlenek węgla jak również gotowanie, pranie i palący się kominek. Ten ostatni przyczynia się również do produkcji tlenku węgla i tlenków azotu. Substancje chemiczne mogą również wydzielać meble, elementy wyposażenia wnętrz a nierzadko też środki czystości. To wszystko, w połączeniu z brakiem tlenu, daje skutki w postaci różnych dolegliwości: bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, dekoncentracja i zaburzenia snu.

Oprócz problemów ze zdrowiem brak świeżego powietrza w domu może również dostarczyć takich kłopotów jak wilgoć i pleśń. Te z kolei mają negatywny wpływ na stan techniczny mebli, podłóg, ścian i całego domu. Dlatego to bardzo ważne aby pozbywać się na bieżąco zużytego powietrza i nadmiaru wilgoci oraz zapewniać bieżący dopływ tlenu.

Rekuperacja – jak wspomaga wymianę powietrza w domu?

Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt szczelny dom. Inwestujemy w szczelne okna i grube ocieplenie aby w jak największym stopniu obniżać koszty ogrzewania. Tymczasem można zapewnić skuteczną wymianę powietrza bez konieczności wychładzania domowego wnętrza. Takim rozwiązaniem jest wentylacja z odzyskiwaniem ciepła czyli rekuperacja.

Rekuperacja w domu automatycznie reguluje dopływ świeżego powietrza a wraz z nim wilgotność powietrza oraz poziom tlenu. Zadaniem rekuperacji jest bowiem dostarczenie do naszego domu świeżego powietrza oraz odprowadzenie tego, które zostało już przez nas „zużyte”. Co więcej, zanim powietrze, które wydychamy, zostanie odprowadzone na zewnątrz, rekuperator odzyska z niego ciepło, które zostanie wykorzystane do podgrzania świeżego powietrza napływającego z zewnątrz. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zimą dom się wychładza, a co za tym idzie, wzrosną nam koszty ogrzewania. Efekt? W domu, w którym na bieżąco zachodzi wymiana powietrza, domownicy lepiej śpią, lepiej pracują a także lepiej się czują. Regularny dopływ tlenu wzmaga naszą koncentrację, wpływa na dobre samopoczucie a dzięki filtrom powietrze dostające się do wnętrza domu jest również zdecydowanie czystsze, co nie pozostaje bez znaczenia dla alergików.

Montaż rekuperacji warto jednak zaplanować na początkowym etapie budowy. Jeżeli zatem właśnie rozpoczynasz przygodę ze swoim własnym domem, skontaktuj się z nami. Stworzymy projekt i doradzimy w doborze rekuperacji aby finalnie powstało rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb.

Rekuperacja – kiedy planować montaż?

Rekuperacja jest bardzo skutecznym i jednocześnie dość prostym rozwiązaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że całą instalację trzeba starannie rozplanować i dostosować do powierzchni danego budynku oraz ilości mieszkających w nim osób. Wiele osób, które zamierzają budować dom, zadaje sobie więc pytanie: kiedy planować montaż rekuperacji? Czy robić to już na początkowym etapie czy jednak można wrócić do tego zadania za jakiś czas?

O tym, jak ważna jest właściwa wentylacja, nie trzeba już specjalnie nikogo przekonywać. Rekuperacja to rozwiązanie, które idzie o krok dalej. Jest to bowiem wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. Jej obecność pełni zatem podwójną rolę: wentylacja domu oraz odzyskiwanie ciepła z powietrza, które w wyniku „zużycia” jest odprowadzane na zewnątrz. Dzięki temu zimą dom się nie wychładza a jego mieszkańcy ponoszą o wiele niższe koszty ogrzewania. Biorąc pod uwagę, że ciepło w domu wiąże się ze sporym wydatkiem, przestaje dziwić fakt, że rekuperacja cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem.

Montaż rekuperacji – kiedy planować?

Rekuperacja, wbrew pozorom, nie jest skomplikowanym urządzeniem. Serce instalacji stanowi rekuperator. To w nim zachodzi odzyskiwanie ciepła. „Zużyte” powietrze, zanim zostaje odprowadzone na zewnątrz, oddaje swoje ciepło. Służy ono do ogrzania świeżego, zimnego powietrza, które trafia do naszego domu z zewnątrz. Dzięki temu dom nie wyziębia się a domownicy całą dobę mają dopływ tlenu, co przekłada się na lepsze samopoczucie i lepszy sen.

Rekuperator to jednak nie wszystko. Montaż musi uwzględnić również sieć kanałów, którymi odbywa się transport powietrza, oraz przewody elektryczne, które doprowadzają prąd do rekuperatora. Wszystkie najlepiej ukryć w ścianie aby pozostawały niewidoczne dla oka, a to z kolei wiąże się z wykuciem korytarzy w których można te elementy schować. Dlatego montaż rekuperacji warto planować już na samym początku budowy domu lub decydując się na generalny remont.

Montaż rekuperacji – jak wygląda?

Decydując się na montaż rekuperacji warto korzystać z doświadczonej firmy, która specjalizuje się w tego typu usłudze. O ile dla niektórych sam montaż nie jest dużym wyzwaniem, o tyle właściwy projekt może wykonać tylko osoba, która wie jak to zrobić. A na projekt wpływa nie tylko rozmieszczenie kanałów i przewodów. To również dokonanie wielu niezbędnych obliczeń, które pozwolą nadać ostateczny kształt systemowi rekuperacji. Obliczenia pozwalają na poprawny dobór urządzenia, które zapewni odpowiednią ilość powietrza dla projektowanego obiektu, uwzględniającą kubaturę, rodzaj pomieszczeń oraz ilość osób mieszkańców. Na bazie takiego projektu można zatem finalnie zaplanować ilość oraz rozmieszczenie anemostatów w pomieszczeniach..

Montaż rekuperacji – dlaczego im szybciej tym lepiej?

Warto planować te prace z nieco większym wyprzedzeniem. Im lepsza pogoda, tym więcej osób rusza z pracami budowalnymi a firmy zajmujące się montażem rekuperacji mają wtedy dość napięty harmonogram. Biorąc pod uwagę, że po rozprowadzeniu wszystkich przewodów należy jeszcze położyć tynk i pomalować ściany o rezerwacji terminu należy pomyśleć zdecydowanie wcześniej.

Jeżeli zatem interesuje Cię montaż rekuperacji, to skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe podejście, czyli wykonujemy audyt, na jego bazie powstaje rzetelny i dokładny projekt, który jest podstawą do rozpoczęcia prac montażowych.