fbpx
Menu

Rekuperacja – kiedy planować montaż?

Rekuperacja – kiedy planować montaż?

Rekuperacja jest bardzo skutecznym i jednocześnie dość prostym rozwiązaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że całą instalację trzeba starannie rozplanować i dostosować do powierzchni danego budynku oraz ilości mieszkających w nim osób. Wiele osób, które zamierzają budować dom, zadaje sobie więc pytanie: kiedy planować montaż rekuperacji? Czy robić to już na początkowym etapie czy jednak można wrócić do tego zadania za jakiś czas?

O tym, jak ważna jest właściwa wentylacja, nie trzeba już specjalnie nikogo przekonywać. Rekuperacja to rozwiązanie, które idzie o krok dalej. Jest to bowiem wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. Jej obecność pełni zatem podwójną rolę: wentylacja domu oraz odzyskiwanie ciepła z powietrza, które w wyniku „zużycia” jest odprowadzane na zewnątrz. Dzięki temu zimą dom się nie wychładza a jego mieszkańcy ponoszą o wiele niższe koszty ogrzewania. Biorąc pod uwagę, że ciepło w domu wiąże się ze sporym wydatkiem, przestaje dziwić fakt, że rekuperacja cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem.

Montaż rekuperacji – kiedy planować?

Rekuperacja, wbrew pozorom, nie jest skomplikowanym urządzeniem. Serce instalacji stanowi rekuperator. To w nim zachodzi odzyskiwanie ciepła. „Zużyte” powietrze, zanim zostaje odprowadzone na zewnątrz, oddaje swoje ciepło. Służy ono do ogrzania świeżego, zimnego powietrza, które trafia do naszego domu z zewnątrz. Dzięki temu dom nie wyziębia się a domownicy całą dobę mają dopływ tlenu, co przekłada się na lepsze samopoczucie i lepszy sen.

Rekuperator to jednak nie wszystko. Montaż musi uwzględnić również sieć kanałów, którymi odbywa się transport powietrza, oraz przewody elektryczne, które doprowadzają prąd do rekuperatora. Wszystkie najlepiej ukryć w ścianie aby pozostawały niewidoczne dla oka, a to z kolei wiąże się z wykuciem korytarzy w których można te elementy schować. Dlatego montaż rekuperacji warto planować już na samym początku budowy domu lub decydując się na generalny remont.

Montaż rekuperacji – jak wygląda?

Decydując się na montaż rekuperacji warto korzystać z doświadczonej firmy, która specjalizuje się w tego typu usłudze. O ile dla niektórych sam montaż nie jest dużym wyzwaniem, o tyle właściwy projekt może wykonać tylko osoba, która wie jak to zrobić. A na projekt wpływa nie tylko rozmieszczenie kanałów i przewodów. To również dokonanie wielu niezbędnych obliczeń, które pozwolą nadać ostateczny kształt systemowi rekuperacji. Obliczenia pozwalają na poprawny dobór urządzenia, które zapewni odpowiednią ilość powietrza dla projektowanego obiektu, uwzględniającą kubaturę, rodzaj pomieszczeń oraz ilość osób mieszkańców. Na bazie takiego projektu można zatem finalnie zaplanować ilość oraz rozmieszczenie anemostatów w pomieszczeniach..

Montaż rekuperacji – dlaczego im szybciej tym lepiej?

Warto planować te prace z nieco większym wyprzedzeniem. Im lepsza pogoda, tym więcej osób rusza z pracami budowalnymi a firmy zajmujące się montażem rekuperacji mają wtedy dość napięty harmonogram. Biorąc pod uwagę, że po rozprowadzeniu wszystkich przewodów należy jeszcze położyć tynk i pomalować ściany o rezerwacji terminu należy pomyśleć zdecydowanie wcześniej.

Jeżeli zatem interesuje Cię montaż rekuperacji, to skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe podejście, czyli wykonujemy audyt, na jego bazie powstaje rzetelny i dokładny projekt, który jest podstawą do rozpoczęcia prac montażowych.